Będąc w ciąży, instynkt jeszcze bardziej nakierowuje nas na słuchanie swojego ciała i podążanie za potrzebami. Wiem co mogło Ci przejść przez myśl :)... ruch w ciąży zdecydowanie nie pojawia się na pierwszym miejscu potrzeb. Szczególnie w pierwszym trymestrze. Często, mimo że ciąża przebiega prawidłowo, my chcemy leżeć, odpoczywać, jeść lub spać, oglądać seriale albo z drugiej strony - dzieci, szkoła, praca, ogarnięcie domu… i tu już podziękujemy za dodatkowy ruch. Pamiętaj, że aktywność fizyczna przez cały okres ciąży jest zdecydowanie wskazana (oficjalne zalecenia ekspertów WHO) i o ile Twój lekarz nie przekaże Ci informacji o tym, że ze względów medycznych musisz leżeć i minimalizować ruch, to brak ruchu jest zły. Warto zwrócić uwagę, że mimo pewnych problemów w ciąży, nadal możliwe jest odpowiednie dobranie ćwiczeń. Mowa tutaj m. in. o cukrzycy ciążowej. Delikatne ruchy miednicą, ćwiczenia oddechowe i inne, w wielu przypadkach nie będą przeciwwskazaniem. Upewnij się więc zawsze ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, co ma na myśli mówiąc: “proszę leżeć” i na jakiej podstawie daje taką wskazówkę. Nawet z pozoru nic nie znaczące ćwiczenia sprawią, że miesiące oczekiwania będą przychylniejsze i wykorzystamy ten czas na przygotowanie ciała do ważnego dnia porodu. Często będąc w ciąży boimy się, że jak boli (plecy, dół brzucha, pachwiny), to ruchem możemy zaszkodzić i bardzo często decydujemy się go ograniczać. Nic bardziej mylnego. Odpowiednimi ćwiczeniami relaksacyjnymi, rozciągającymi, mobililzującymi i wzmacniającymi jesteśmy w stanie niekiedy całkowicie wyelimionować napięcia i ból. Efekt ten oczywiście uzyskamy i utrzymamy, w przypadku wykonywania ćwiczeń regularnie oraz świadomie na odpowiednich partiach ciała. Cierpiąc już na jakieś dolegliwości unikaj więc wybierania przypadkowego filmiku na youtubie, z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży. A to dlatego, że może się okazać, że większość ćwiczeń w treningu będzie na przykład ćwiczeniami wzmacniającymi grupę mięśni, które u Ciebie są nadmiernie napięte i to, co trzeba zrobić to je rozluźnić, a nie dodatkowo przepracowywać wzmacnianiem.
A teraz do konkretów. Jakie korzyści wynikają z treningu w ciąży? - zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej,- uelastycznienie mięśni brzucha rozciąganych w trakcie ciąży,- usprawnienie przemiany materii,- poprawna mobilność stawów oraz prawidłowa praca powięzi,- zapobieganie bólom wynikającym ze zmian fizjologicznych zachodzących w ciele ciężarnej,- wyrównanie napięć mięśniowych,- zmniejszanie ryzyka porodu przedwczesnego oraz innych powikłań w przebiegu ciąży takich jak: cukrzyca ciążowa i innych patologii- zmniejszanie ryzyka wystąpienia objawów: zakrzepice i zastoje żylne, skurcze łydek, obrzęki, rwa kulszowa,- trening mięśni dna miednicy - prawidłowe przygotowanie mięśni w zależności od etapu ciąży i kondycji mięśni (stwierdza fizjoterapeutka uroginekologiczna), - redukcja wad postawy i przyswajanie prawidłowych wzorców ruchowych,- edukacja w zakresie pozycji przydatnych w porodzie,- edukacja i przygotowanie do świadomego połogu i ruchu po porodzie,
Jest tego sporo, a dodać jeszcze należy o udowodnionym wpływie ruchu na zmniejszanie prawdopodobieństwa wystąpienia depresji w trakcie ciąży, a także po porodzie.
Ciąża to czas niełatwy i niekiedy, poza własną kontrolą zdarza się wpadać w pułapkę trudnych myśli i nastroju, z których ciężko się wydostać. Spotkanie z drugim człowiekiem, kobietami które mogą odczuwać w podobny sposów i uwolnienie napięć za pomocą ruchu sprawią, że te procesowane, trudne rzeczy zostaną złagodzone lub się ich pozbędziemy. Ruch więc jest wskazany zarówna dla ciała i dla naszej psychiki.
Mam nadzieję, że po tym wpisie zachciało Ci się ruszyć :)! Jeśli jeszcze nie uczestniczysz w żadnych zajęciach koniecznie dołącz. Zapraszam Cię serdecznie na zajęcia grupowe lub indywidualny trening w ciąży.
Z czułością
Aga R.
Comentarios